Hoppa till sidans innehåll

Tävlingar


 

TÄVLINGSPROGRAM 2013

April

3                    On                 Löparserien, Edsbyn          Edsbyns IF

10                  On                 Löparserien, Iggesund       Iggesunds SK

17                  On                 Löparserien, Ljusdal         Ljusdals RC 

24                  On                 Löparserien, Arbrå           Vallsta SK

 

Maj

2                    To                 DM-terräng långa + veteran Edsbyns IF

4                    Lö                  Nordic Challange 10 000m Sandviken

4                    Lö                  Gävle Halvmaraton + milen                      Gävle

5                    Sö                  Vårloppet, Älgered            Nordanstigs FI

7                          Ti                  DM-terräng korta + UDM                      Vallsta SK

12                  Sö                  Skadespelen, Gävle             IF Skade

14                  Ti                  Löparserien bana, Ljusdal                      Järvsö IF

18                  Lö                 Niklas Minne                                            Söderhamns IF

18                  Lö                  Göteborgsvarvet, SM halvm                      Göteborgs FIF

21                  Ti                  Löparserien/DM 10 000m Järvsö IF

27                  Må                Blodomloppet, Hudiksvall Strands IF

28                  Ti                  TS-Cup pr.1 + DM hinder Bollnäs FIK

30                  To                 Guldjakt Söderhamn         Söderhamns IF

30                  To                 Guldjakt Svågavallen        Ängebo IK

 

Juni

1                    Lö                  Stockholm Marathon = DM + SM

1                    Lö                  Högbospelen, Sandviken     Högbo GIF

1                    Lö                 Strands ungdomsspel         Strands IF

1-2                 Lö                  Storsjöspelen, Östersund     Östersunds GIF

7-9                 Fr-sö              SAYO, Sollentuna               Turebergs FK

8                    Lö                  DT-spelen, Kvarnsveden     Kvarnsvedens FIK

10                  Må                Guldjakt Hudiksvall          Strands IF

12                  On                 Guldjakt, Söderhamn        Söderhamns IF

13                  Må                Guldjakt, Bollnäs               Bollnäs FIK 

15                  Lö                  Göteborg GP                       Göteborgs FIF

15-16             Lö-sö             Mitt-Norden Cup, Sundsvall                     Sundsvalls FI

17                  Må                Guldjakt, Iggesund            Iggesunds SK

18                  Ti                  TS-Cup pr.2+ DM              Strands IF

23                  Sö                  Hassela midsommarlopp   Nordanstigs FI

25                  Ti                  TS-Cup pr.1+ DM              Söderhamns IF

25                  Ti                  Guldjakt, Hassela              Nordanstigs FI

26                  On                 Guldjakt, Hassela              Nordanstigs FI

27                  To                 Guldjakt, Hassela              Nordanstigs FI

27                  To                  Sollentuna GP                                           Turebergs FK

28-30             Fr-sö              Världsungdomssp. Göteb.   Göteborgs FIF

 

Juli

4                    To                 Hambojoggen                    Järvsö IF

6                    Lö                 Fortum-Spelen                   Bollnäs FIK

13-14             Lö-Sö            SM för funktionsnedsatta  Söderhamns IF                  

14                  Sö                  Jordgubbsloppet DM halvmara Jättendal

14                  Sö                  Gulf of Bothnia                  Söderhamns IF                  

19-21             Fr-sö              Gefle Games                       Gefle IF

23                  Ti                   Karlstad GP                         IF Göta

23-24             Ti-on             Mångkamps DM Ljusdal   Järvsö IF

27-28             Lö-sö             Leksands Sparbanksspel     Leksands FIK

28                  Sö                  SSG Wind sprint                  Sundsvalls FI

 

Augusti

3-4                 Lö-sö             Gurkspelen, Västerås          Västerås FK

4                    Sö                  Stora Hälsingegårdars stafett Alfta-Ösa SK

4                    Sö                  SM 100 km Stockholm        Spårvägen, Hässelby, Fredrikshof

6                    Ti                  Team Sportia Cup pr.1      Söderhamns IF

9-11               Fr-sö              Junior-SM, Västerås            Västerås FK

9-11               Fr-sö              Ungdoms-SM, Eskilstuna    Råby-Rekarne FI, Ärla IF

10-18             Lö-sö             VM Moskva

15                  Ti                  Istesjön runt

16-18             Fr-sö              Veteran SM, Gävle              Gefle IF

18                  Sö                  Trogstaloppet

19                  Må                Guldjakt, Iggesund            Iggesunds SK

20                  Ti                  TS-Cupen pr.2+DM Ljusdal Järvsö IF

22                  To                  DN-galan                             Stockholm

24-25             Lö-sö             DN-galan Ungdom              Stockholm

24-25             Lö-sö             Waplanspelen, Krokom       Trångsvikens IF

24-25             Lö-sö             Mångkamps SM

25                  Sö                  Strömmingsloppet, S-hamn                     Söderhamns IF

26                  Må                Guldjakt, Järvsö                Järvsö IF

30-1               Fr-sö              Friidrotts SM, Borås            IK Ymer

 

September

3                    Ti                  TS-Cupen pr.2 final           Bollnäs FIK 

3                    Ti                  Mitt Hjärta loppet             Rehns BK

7                    Lö                 Höstharen                          Iggesunds SK

7                    Lö                  Moraspelen                         IFK Mora

7-8                 Lö-sö             Finnkampen, Stockholm     Stadionklubbarna

14                  Lö                 Guldjaktsfinal, Hudiksvall                      Strands IF

14                  Lö                 Söderhamns Terrängen     Söderhamns IF

20-22             Fr-sö              Skol-SM, Huddinge             Huddinge

21-22             Lö-sö             Lilla Olympiaden, Järvsö  Järvsö IF

24-25             Lö-sö             Lidingöloppen                                           IFK Lidingö

28-29             Lö-sö             Lidingöloppen                                           IFK Lidingö                        

 

Oktober

6                    Sö                  Älgjakten, Älgered            Nordanstigs FI

13                  Sö                  Bollnäs Trail Race             Rehns BK

25                  Fr                  Skol-DM, Högstadiet         Höghammarhallen            

26-27             Lö-sö             SM Terräng, Falun               Falu IK

 

November

16                  Lö                 Lagtävlingar Ungdom       Höghammarhallen

 

December

8                    Sö                  Lucialoppet, Älgered         Nordanstigs FI

31                  Ti                  Sylvesterloppet, Jättendal Nordanstigs FI

31                  Ti                  Nyårsloppet, Iggesund       Iggesunds SK

 

Januari 2014

5-6/1                                   Inne DM                             Höghammarhallen

 

 

 

FRIIDROTTS-DM OCH

TEAM SPORTIA CUP I HÄLSINGLAND 2013

 

 TÄVLINGSPROGRAM

Tisdag 28 maj 18.30    Sävstaås, Bollnäs   Anm.23/5    Program 1  

Tisdag 18 juni 18.30   Glysis, Hudiksvall        Anm.13/6 Program 2 

+ DM Öppen o. Veteran: 200m, 800m, 400mh, stav, längd, kula, diskus, 4x100m

+ DM Ungdom 15 o. 17: /200m, 800m, 300mh, stav, längd, kula, diskus 

Tisdag 25 juni 18.30   Hällåsen, Söderhamn   Anm.21/6 Program 1

+ DM Öppen o Vet.: 100m, 400m, 1500m, 80/110mh, höjd, tresteg, slägga, spjut, 4x400m

+ DM Ungdom 15 o. 17: 100m, 300/400m, /1500m, 80/110mh, höjd, tresteg, slägga, spjut 

Tisdag 6 aug. 18.30  Hällåsen, Söderhamn   Anm.1/8  Program 1

+ DM  Hinderlöpning och vikt alla grupper  

Tisdag 20 aug. 18.30    Älvvallen, Ljusdal      Anm. 15/8  Program 2

+ DM Öppen o. Vet.: 5000m, Sv.staf. + DM Ungd. 15 o. 17: 2000m/3000m   

Tisdag 3 sept. 18.30   Sävstaås, Bollnäs       Anm. 29/8  Program 2   

          

OBS! För den aktive gällande redskapsvikter o. häckar ska användas

Såväl DM som TS-cup är öppna för deltagare från andra distrikt

 

Grenprogram 1

Barometern:      100m, 400m, 1500m, 80/110m häck, höjd, tresteg, slägga, spjut

Pokalcupen:      80/100m, 2000m, 60/100m häck, höjd 14/15, tresteg, slägga, spjut

                                                         

Grenprogram 2

Barometern:      200m, 800m, 3000m, 300m häck, stav, längd, kula, diskus

Pokalcupen:      200/300m, 600/800m, 300mh, höjd 12/13, stav, längd, kula, diskus

 

Tävlingsledare:

Bollnäs FIK                     Jan Cedergren 0278 – 210 02                           This is a mailto link

Järvsö IF                          Olle Arvidsson 0651 – 406 51                           This is a mailto link

Strands IF                        Kerstin Ganse 0650 – 74 50 16                        This is a mailto link

Söderhamns IF               Gunnar Rosén 0270 – 169 90                           This is a mailto link

Ansvar Barometern        Olle Arvidsson

Ansvar Pokalcupen         Leif-Göran Mosell 0270 – 28 40 90               This is a mailto link

Ansvar DM                     Jan Cedergren

 

 

 

 

 

 

Uppdaterad: 11 JUN 2013 22:47 Skribent: Petra

 

 

Postadress:
Ängebo IK
Maj-Lis Wikström, Ängebo 89
82479 Bjuråker

Kontakt:
Tel: 0705253096
E-post: This is a mailto link